
Professor Charalampos Tzoulis har vært en sentral bidragsyter til å heve kunnskapen om de biologiske mekanismene bak Parkinsons sykdom og andre nevrodegenerative hjernesykdommer.
PUBLISERT: 23. MARS 2026
Charalampos Tzoulis tildeles Hjernerådets forskningspris 2026
Charalampos Tzoulis, professor ved Universitetet i Bergen og overlege ved Nevroklinikken ved Haukeland universitetssjukehus, tildeles Hjernerådets forskningspris 2026 for sitt fremragende bidrag til norsk hjerneforskning.
– Jeg er dypt takknemlig og ydmyk over denne anerkjennelsen. Nevrodegenerative sykdommer representerer en enorm belastning for enkeltmennesker og samfunnet, og behovet for nye løsninger er presserende, sier professor Charalampos Tzoulis.
Hvert år deler Hjernerådet ut en pris til en forsker som i særlig grad bidrar til hjerneforskningen og til økt bevissthet om hjernesykdommer i Norge. I år går prisen til Tzoulis for hans fremragende forskningsinnsats knyttet til nevrodegenerative hjernesykdommer.
Tzoulis’ forskning kombinerer grunnforskning, biomarkørutvikling og kliniske studier for bedre å forstå sykdom og utvikle nye behandlingsmetoder for dem som er rammet.
Arbeidet til Tzoulis og hans team har fått bred anerkjennelse, med publikasjoner i ledende vitenskapelige tidsskrifter og stor suksess i konkurranseutsatte forskningsutlysninger. Han leder flere store forskningsinitiativer og sentre, inkludert Neuro-SysMed, K.G. Jebsen-senter for Parkinsons sykdom og forskningsgruppen DECODE-PD.
I 2025 fikk han tildelt finansiering til to nye forskningssentre med fokus på tidlig oppdagelse og forebygging av nevrodegenerative sykdommer: Mohn-senteret for nevroproteksjon og Innovation Center for Neuroresilience (ICoN). Disse skal – i tillegg til å utvikle behandlinger – rette innsatsen mot personer med økt risiko for sykdom, men som ennå ikke har utviklet den. Dette skaper en unik mulighet til å gripe inn tidlig og beskytte hjernen før irreversible skader oppstår.
I sin forskningsgruppe leder Tzoulis ikke bare grunnforskning, men også en omfattende portefølje av kliniske studier. Disse inkluderer studier på personer med Parkinsons sykdom eller atypiske former for parkinsonisme, og vil nå også rette økt oppmerksomhet mot personer med forhøyet risiko. I tillegg leder han to nasjonale forskningsplattformer (SLEIPNIR og HYDRA) som skal akselerere utviklingen av nye behandlinger. (En plattformstudie er en type klinisk studie designet for å teste flere behandlinger samtidig, i stedet for å gjennomføre separate studier for hver enkelt behandling.)
Opptatt av brukermedvirkning
– Denne anerkjennelsen er først og fremst en hyllest til innsatsen fra dyktige kolleger, samarbeidspartnere og en fantastisk og engasjert pasientgruppe som aktivt deltar i og støtter forskningen. Prisen gir både inspirasjon og forpliktelse til å videreføre arbeidet med å utvikle bedre diagnostikk, behandling og, på sikt, forebygging, sier professor Tzoulis.
Hans arbeid har tiltrukket seg sterke nasjonale og internasjonale samarbeid og bidrar til å plassere Norge i front innen forskning på Parkinsons sykdom. Samtidig er han opptatt av å sikre reell og tydelig brukermedvirkning.
– Belastningen fra hjernesykdommer er stor både for den som rammes, deres pårørende og ikke minst samfunnet. For at vi skal forebygge og behandle hjernesykdom mer effektivt, er vi helt avhengig av dedikerte forskere som Charalampos Tzoulis. Tzoulis har et imponerende engasjement og står bak fremragende forskning som virkelig utgjør en forskjell, sier Henrik Peersen, generalsekretær i Hjernerådet.
Tzoulis er også en tydelig stemme i fagfeltet. Han deltar aktivt i faglige og allmenne arenaer, samarbeider med ideelle organisasjoner og er i dialog med beslutningstakere. Gjennom opptredener i media bidrar han til å øke bevisstheten om hjernesykdommer og å gjøre kompleks vitenskap mer tilgjengelig.
Arbeidet hans har bidratt til økt forståelse av Parkinsons sykdom og relaterte tilstander, og til utvikling av mer presis diagnostikk og mer målrettede behandlinger. Samlet bidrar forskningen til en bedre forståelse av hjernesykdom og til utvikling av mer effektive behandlingsformer.
– Charalampos Tzoulis har etter Forskningsutvalgets vurdering særlig fremragende og veldokumenterte kvaliteter som nevrovitenskapelig forsker, og dette gjør ham særdeles fortjent til å motta Hjernerådets forskningspris for 2026, skriver utvalget i sin redegjørelse for prisen.

